Kiekko-Tiikerit saa jatkaa Salmisaaren jäähallissa

Kiekko-Tiikerit saa pitää kotihallinsa Salmisaaren liikuntakeskuksessa. Kuva: Salmisaaren liikuntakeskus

TEKSTI Katja Pesonen

Lauttasaarelainen jääkiekkoseura Kiekko-Tiikerit on ollut vaarassa menettää kotihallinsa Salmisaaressa. Muutamien jännityspäivien jälkeen seura ilmoitti, että saa jatkaa toimintaansa liikuntakeskuksessa.

Kiekko-Tiikerit vuokraa Salmisaaren pohjakerroksessa olevaa jäähallia Jääkenttäsäätiöltä, joka taas vuokraa sitä työeläkevakuutusyhtiö Varmalta. Säätiön ja Varman 15 vuotta kestänyt vuokrasopimus oli kuitenkin päättymässä huhtikuussa eikä uudesta sopimuksesta päästy yhteisymmärrykseen. Jääkenttäsäätiön mukaan jäähallin ylläpito on aiheuttanut säätiölle satojentuhansien eurojen tappiot vuositasolla. Pääomavuokra ja vastike ovat sen suurimpia menoeriä, ja säätiö halusi löytää siihen ratkaisun.

Salmisaaren jäähallissa on kävijöitä jopa tuhat viikossa. Suurin käyttäjä on lauttasaarelainen Kiekko-Tiikerit, jossa pelaa yli sata lauttasaarelaista 7–15-vuotiasta lasta ja nuorta.

”Jos emme olisi saaneet jatkaa Salmisaaressa, lähin jäähallivaihtoehto olisi ollut Nordiksessa Töölössä. Lauttasaarelaisten lasten ja nuorten matka kiekkoharrastukseen olisi pidentynyt sen myötä valtavasti. Nyt tuntuu helpottuneelta, tämä on hieno uutinen”, toteaa Kiekko-Tiikereiden toiminnanjohtaja Julius Tuunainen.