Ryhmämatka Aimo Tukiaisen kesäateljeehen

Purnu

 

Lauttasaari-Seura järjestää osana Lauttasaari juhlii – Suomi 100 – Drumsö firar – hanketta matkan Purnuun, lauttasaarelaisen taiteilijan Aimo Tukiaisen (1917-1996) kesäateljeehen. Matka tehdään lauantaina 10. kesäkuuta. Purnu sijaitsee Koljonselällä noin 11 kilometriä Orivedeltä.

Aimo Tukiaisen syntymästä tulee tänä vuonna kuluneeksi sata vuotta. Hän osti Purnun alueen vuonna 1962, ja oman taiteilijatyönsä ohella alkoi pitää siellä taiteilijakollegoidensa, niin sanotun Purnu-ryhmän kanssa näyttelyitä 1967 lähtien. Samalla hän rakensi yhdessä arkkitehti Osmo Siparin kanssa alueelle lisää ateljee- ja näyttelytiloja, joista viimeisin eli seitsemäs halli valmistui vuonna 1985. Alueelle on myös siirretty lähiseudulta vanhoja rakennuksia, muun muassa aittoja ja riihiä.

Lauttasaari-Seuran matkalla pääsee tutustumaan Purnun tämän kesän näyttelyyn Loistava aika, joka aukeaa yleisölle vasta 18. kesäkuuta. Näyttelyssä on teoksia alkuperäiseltä Purnu-ryhmältä ja kesänäyttelyitä varten tehtyjä teoksia nykytaiteilijoilta. Tämän kesän taitelijat ovat Päivikki Alaräihä, Liinu Grönlund, Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka, Nestori Syrjälä ja Elina Vainio sekä sata vuotta sitten syntyneet Purnu-ryhmän taiteilijat Taisto Ahtola, Erik Enroth, Unto Koistinen, Pentti Melanen, Ernst Mether- Borgström, Tuulikki Pietilä ja Aimo Tukiainen.

Bussimatka Purnuun lähtee kello 9 lauantaiaamuna. Bussiin mahtuu noin 40 henkeä ja ilmoittautumiset tehdään joko meilitse osoitteeseen seura @ lauttasaari.fi tai puhelimitse 050 591 6466. Matka paikan päälle kestää kolmisen tuntia. Saavuttaessa syödään lounas ja tutustutaan alueeseen parin tunnin ajan. Takaisin Lauttasaaressa bussi on noin kello 17 tienoilla.

Matka Purnuun maksaa seuran jäsenille 30 euroa, muille 50 euroa. Hintaan sisältyy edestakainen matka, lohikeittolounas, sisäänpääsymaksu ja opastus. Ilmoittautumisia otetaan vastaan sunnuntaihin 28. toukokuuta asti.